ფინანსური სანქციები→ჯარიმების, სანქციების ან ადმინისტრაციული ბერკეტების გამოყენება ეკონომიკური ზეწოლის მიზნით
აქტივისტ მარიამ მეყანწიშვილს დეპუტატის შეურაცხყოფისთვის 4000-ლარიანი ჯარიმა დააკისრეს
საკრებულოს დეპუტატის, ბექა დავითულიანის შეურაცხყოფის საბაბით, აქტივისტ მარიამ მეყანწიშვილს 4000 ლარის ოდენობის ჯარიმა დაეკისრა. გადაწყვეტილება მოსამართლე თორნიკე ქოჩქიანმა მიიღო.
სააპელაციო სასამართლომ ანტონ ჩეჩინის 8.5-წლიანი სასჯელი ძალაში დატოვა
თბილისის სააპელაციო სასამართლომ ნარკოდანაშაულში მსჯავრდებული ანტონ ჩეჩინის 8.5-წლიანი სასჯელი ძალაში დატოვა. გადაწყვეტილება 27 აპრილს სააპელაციო პალატამ, მოსამართლეების - ნინო ჩახნაშვილის, გიორგი კერატიშვილისა და პაატა სილაგაძის შემადგენლობით გამოაცხადა.
სააპელაციო სასამართლომ საბა ჯიქიას მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენი ძალაში დატოვა
თბილისის სააპელაციო სასამართლომ 19 წლის საბა ჯიქია დამნაშავედ ცნო და პირველი ინსტანციის მიერ გამოტანილი 4 წლითა და 6 თვით თავისუფლების აღკვეთის განაჩენი ძალაში დატოვა.
ფიზიკური ძალადობა და არასათანადო მოპყრობა→არასათანადო მოპყრობა დროებითი მოთავსების იზოლატორებში ან სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში
ზვიად რატიანს სასჯელის მოხდის პირობები დაუმძიმდა
პოეტ ზვიად რატიანს, რომელიც 23 ივნისის შემდეგ პატიმრობაში იმყოფება და სასჯელს გლდანის N8 პენიტენციურ დაწესებულებაში იხდის, სასჯელის მოხდის პირობები დაუმძიმდა, მას ნახევრად ღია რეჟიმი დახურულით შეუცვალეს.
აქტივისტების მიმართ ყადაღის გამოყენების პრაქტიკა გრძელდება
სამოქალაქო აქტივისტი გიორგი ახობაძე სოციალურ ქსელში ავრცელებს ინფორმაციას და აქვეყნებს ფოტოს, რომლის მიხედვითაც აღსრულების ეროვნული ბიურო მას ატყობინებს, რომ მის საბანკო ანგარიშებზე ყადაღაა დადებული.
სასამართლომ აქტივისტ ტასო დოლიძეს ტროტუარზე გამართული პროტესტის გამო 2-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა
სოციალურ ქსელში სამოქალაქო აქტივისტი თამუნა გიორგაძე წერს, რომ თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე მანუჩარ ცაცუამ ტასო დოლიძეს ტროტუარზე პროტესტის გამო 2-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა.
სამოქალაქო აქტივისტი ნინო სვანიძე აცხადებს, რომ ათობით ჯარიმის გადაუხდელობის გამო დააყადაღეს
საპროტესტო აქციების აქტიური მონაწილე სოციალურ ქსელშიწერს, რომ მას ფოსტის კურიერმა ყადაღის დადგენილებების ნაწილი ჩააბარა, რაც მის მიმართ დაკისრებული ჯარიმების გადაუხდელობას უკავშირდება.

• Court | Ministry of Interior
Financial Sanctions Use of Fines, Sanctions or Administrative Leverage for the Purpose of Economic Pressure
Activist Mariam Mekantsishvili fined 4,000 GEL for insulting a municipal assembly member
Activist Mariam Meqanqishvili was imposed a fine of 4,000 GEL on the grounds of insulting municipal assembly member Beka Davituliani. The decision was taken by Judge Tornike Kochkiani.
• 27.04.2026
• Tbilisi
• Court | Prosecutor's Office
• Persecution Due to Civil Activism
Incident Type:
Imprisonment
Court of Appeal upholds 8.5-year sentence of Anton Chechin in drug-related case
The Tbilisi Court of Appeal upheld the 8.5-year sentence of Anton Chechin, convicted on drug-related charges. The decision was delivered on April 27 by an appellate panel composed of judges Nino Chakhnashvili, Giorgi Keratishvili, and Paata Silagadze.
• 24.04.2026
Detention Administrative Detention
Tbilisi City Court imposed 2 days of administrative detention on activist Ani Chrdileli
An active protest participant, activist Ani Chrdileli, was imposed 2 days of administrative detention by Judge Zviad Tsekvava. The Ministry of Internal Affairs alleged that Chrdileli had artificially blocked a roadway in the vicinity of the Parliament on March 7.
Court of Appeal upholds guilty verdict against Saba Jikia
The Tbilisi Court of Appeal upheld the judgment of the court of first instance, finding 19-year-old Saba Jikia guilty and maintaining the sentence of 4 years and 6 months of imprisonment. The decision was delivered by Judge Giorgi Keratishvili.
• 23.04.2026
• Penitentiary System (Pre-trial Detention Center, Prison)
Physical Violence and Ill-treatment Ill-treatment in Temporary Detention Facilities or Penitentiary Institutions
Conditions of imprisonment of Zviad Ratiani have been made more restrictive
The conditions of imprisonment of poet Zviad Ratiani, who has been in prison since June 23, 2025 and is serving a sentence of deprivation of liberty in Gldani N8 Penitentiary Institution, have been made more restrictive; his regime has been changed from semi-open to closed.
• 21.04.2026
Detention Administrative Detention · Administrative Offense / Legal Practice Verbal warning
Tbilisi City Court finds several activists liable for administrative offences for blocking the road
The Tbilisi City Court found several activists liable for administrative offences on charges of blocking the road. The decisions were issued by Judge Koba Chagunava
• 20.04.2026
Court finds activist Taso Dolidze liable and imposes 2 days of administrative detention for a sidewalk protest
Civil activist Tamuna Giorgadze writes on social media that Judge Manuchar Tsatsua of the Tbilisi City Court found Taso Dolidze liable for an administrative offence in connection with a protest held on the sidewalk and imposed 2 days of administrative detention.
• 17.04.2026
Tbilisi Court of Appeal upholds conviction of 11 individuals detained during December protests
Judge Tea Leonidze of the Tbilisi Court of Appeal upheld the judgment of the court of first instance and found guilty 11 individuals detained during the December 2024 protests.
GE / EN
In case you acquire information regarding the fact that a media representative was interrupted, please, contact us