სასამართლომ აქტივისტი ია მელითაური სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებული პოსტის გამო 2500 ლარით დააჯარიმა
უწყვეტი პროტესტის მონაწილე, აქტივისტი ია მელითაური სასამართლომ 2500 ლარით დააჯარიმა. გადაწყვეტილება თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე თორნიკე კაპანაძემ მიიღო. ია მელითაურის მიმართ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმე ეხება სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ პოსტს, რომელიც შეიცავდა უცენზურო გამონათქვამებს და რომელშიც ნახსენები იყო გვარი „სალუქვაძე“. შინაგან საქმეთა სამინისტროს პოზიციით, აღნიშნული პოსტი პოლიციელ ლაშა სალუქვაძეს მიემართებოდა.
საქმე მიმდინარეობს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, რომელიც პოლიციელის სიტყვიერ შეურაცხყოფას ეხება და სანქციის სახით ითვალისწინებს 2,000-დან 5,000 ლარამდე ჯარიმას ან 60 დღემდე ადმინისტრაციულ პატიმრობას.
დაცვის მხარის პოზიციით, საქმეში არ არის დადასტურებული, რომ სადავო პოსტი ია მელითაურმა გამოაქვეყნა. გარდა ამისა, ადვოკატის განმარტებით, პოსტში მითითებულია მხოლოდ გვარი „სალუქვაძე“ სახელის, სტატუსის ან სხვა მაიდენტიფიცირებელი დეტალის გარეშე, რის გამოც დაცვის მხარე დავობს, რომ არ მტკიცდება, კონკრეტულად პოლიციელ ლაშა სალუქვაძეს მიემართებოდა თუ არა აღნიშნული ტექსტი.
05-05-2026
ქალი: 1
ფინანსური სანქციებიჯარიმების, სანქციების ან ადმინისტრაციული ბერკეტების გამოყენება ეკონომიკური ზეწოლის მიზნით (1)

Ia Melitauri, an activist participating in the ongoing protest, was fined 2,500 GEL by the court. The decision was delivered by Judge Tornike Kapanadze of Tbilisi City Court. The administrative offence case against Melitauri concerns a social media post that contained obscene language and mentioned the surname “Salukvadze”. According to the position of the Ministry of Internal Affairs, the post was directed at police officer Lasha Salukvadze.
The case was examined under Article 173(2) of the Code of Administrative Offences, which concerns verbal insult of a police officer and provides for a fine ranging from 2,000 to 5,000 GEL or administrative detention of up to 60 days.
According to the defence, the case did not establish that the disputed post was published by Ia Melitauri. In addition, the defence lawyer argued that the post referred only to the surname “Salukvadze”, without a first name, status, or other identifying details, and therefore it was not proven that the text was specifically directed at police officer Lasha Salukvadze.
05-05-2026
Court fines activist Ia Melitauri 2,500 GEL over a social media post
Female: 1
Financial Sanctions → Use of Fines, Sanctions or Administrative Leverage for the Purpose of Economic Pressure (1)