“TV პირველის” ჟურნალისტი, გიორგი მამნიაშვილი, მოსამართლემ 3000 ლარით დააჯარიმა
“TV პირველის” ჟურნალისტი, გიორგი მამნიაშვილი, რომელსაც შინაგან საქმეთა სამინისტრო წვრილმან ხულიგნობასა და პოლიციის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობას ედავებოდა, მოსამართლე ზვიად ცეკვავამ 3,000 ლარით დააჯარიმა.
გიორგი მამნიაშვილი 22 ნოემბერს, საპროტესტო აქციის გაშუქების დროს დააკავეს. როგორც მოწმე პოლიციელი განმარტავდა, გიორგი დაკავების მომენტში მათ აგინებდა და შეურაცხყოფას აყენებდა. თუმცა, “TV პირველის” მიერ გავრეცლებულ ვიდეოში, რომელსაც გიორგი მამნიაშვილი თავად იღებდა, მკაფიოდ ისმის, რომ ჟურნალისტი პოლიციას განუმარტავს და ეუბნება, რომ პროფესიულ მოვალეობას ასრულებს. ტელეკომპანიის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, მამნიაშვილის ტელეფონიდან ამოღებული კადრები ადასტურებს, რომ მამნიაშვილს შეურაცხმყოფელი ლექსიკა არ გამოუყენებია.
ჟურნალისტის ადვოკატის თქმით, დაკავების შემდეგ, გიორგი მამნიაშვილს დიღმის წინასწარი დაკავების იზოლატორში დამამცირებლად და ღირსების შემლახავად ეპყრობოდნენ. კერძოდ, რამდენიმე საათის განმავლობაში ჟურნალისტს ხელბორკილებით უკან ჰქონდა შეკრული ხელები, სრულად გააშიშვლეს და ე.წ. ბუქნების კეთება აიძულეს.
საერთაშორისო მედიის უფლებების დამცველმა ორგანიზაციამ “რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე” (RSF) „მედიის, ინფორმაციისა და სოციალური კვლევების ცენტრთან“ (CMIS) ერთად საქართველოს მედიაგარემოს მიმოხილვა გამოაქვეყნა, სადაც აღნიშნულია, რომ “ეს დაკავებები ასახავს იმას, თუ როგორ იქცა საქართველო ქვეყნად, სადაც დამოუკიდებელი მედიასაშუალებების წინააღმდეგ ყოველთვიურად თითქმის 50 ინციდენტი ფიქსირდება.”

“TV Pirveli” journalist Giorgi Mamniashvili was fined 3,000 GEL by a judge
“TV Pirveli” journalist Giorgi Mamniashvili, who was accused by the Ministry of Internal Affairs of minor hooliganism and disobeying a lawful police order, was fined 3,000 GEL by Judge Zviad Tsekvava.
Mamniashvili was detained on November 22 while covering a protest. According to a police officer witness, Mamniashvili allegedly insulted and verbally abused them at the time of his arrest. However, in a video released by “TV Pirveli,” which Mamniashvili himself recorded, it is clear that the journalist was explaining to the police that he was performing his professional duties. According to the television company, footage retrieved from Mamniashvili’s phone confirms that he did not use any offensive language.
Mamniashvili’s lawyer stated that after the arrest, the journalist was subjected to degrading and humiliating treatment at the Dighomi pre-trial detention facility. Specifically, for several hours, his hands were cuffed behind his back, he was fully stripped, and forced to perform so-called “squats.”
The international press freedom organization Reporters Without Borders (RSF), together with the Center for Media, Information and Social Research(CMIS), released a review of the media environment in Georgia, noting that “these arrests reflect how Georgia has become a country where nearly 50 incidents against independent media outlets are recorded every month.”