სოციალურ ქსელში გამოთქმული მოსაზრების გამო ტელეწამყვანი ვიკა ბუკია 4000 ლარით დააჯარიმეს
2025 წლის 18 ივნისს, სოციალურ ქსელში, “ქართული ოცნების” დეპუტატის მისამართით გამოთქმული კრიტიკული მოსაზრების გამო, “TV პირველის” ტელეწამყვანი ვიკა ბუკია, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე დავით თეთრაულმა 4 000 ლარით დააჯარიმა.
ვიკა ბუკია, კრიტიკული მედიასაშულებების სხვა 5 ჟურნალისტთან ერთად, თბილისის საქალაქო სასამართლოში 12 ივნისს დაიბარეს. ყველა მათგანს “ქართული ოცნების” ხელისუფლების წევრის შეურაცხყოფას ედავებოდნენ. ექვსიდან ოთხი ჟურნალისტი სასამართლომ სამარალდამრღვევად ცნო და დააჯარიმა. ორი ჟურნალისტის – ნანუკა ჟორჟოლიანისა და ვახო სანაიას პროცესი კი გადაიდო და საქმეზე განაჩენი ჯერ არ გამოცხადებულა.
ექვსივე ჟურნალისტის შემთხვევაში, საჩივრების სამართლებრივი საფუძველი გახდა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ახლად ამოქმედებული 173​,16_ე მუხლი, რომელიც პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს ისეთი ქმედებებისთვის როგორიცაა: სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის პირის, პოლიტიკური თანამდებობის პირის, სახელმწიფო მოსამსახურის/ მასთან გათანაბრებული პირის ან/და საჯარო მოსამსახურის სიტყვიერი შეურაცხყოფა, ლანძღვა-გინება, შეურაცხმყოფელი გადაკიდება ან/და სხვაგვარი შეურაცხმყოფელი ქმედების განხორციელება სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს ან სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებასთან/საქმიანობასთან დაკავშირებით. ამ ქმედებისთვის განსაზღვრულია 1 500-დან 4 000-მდე ლარი ჯარიმა ან 45 დღემდე პატიმრობა
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის შეფასებით, სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებული პოსტები, თუ  ისინი არ შეიცავენ რეალური რისკის შემცველ მუქარას და მიმართულია პოლიტიკოსების მიმართ, რომელთაც აქვთ თმენის მაღალი ვალდებულება, დაცულია გამოხატვის თავისუფლებით. “ამ სტანდარტის საწინააღმდეგოდ გაკეთებული ნებისმიერი სასამართლო განმარტება იქნება მასობრივი ცენზურის პრეცედენტი, – ნათქვამია ორგანიზაციის განცხადებაში.

Vika Bukia, along with five other journalists from critical media outlets, was summoned to Tbilisi City Court on June 12. All six were accused of insulting a member of the ruling Georgian Dream government. Out of the six, the court found four journalists guilty of an administrative offense and fined them. The hearings for the remaining two—Nanuka Zhorzholiani and Vakho Sanaia—were postponed, and no verdict has yet been issued in their cases.
In all six cases, the legal basis for the complaints was a newly enacted article of the Administrative Offenses Code—Article 173¹⁶(e). This article introduces liability for actions such as verbal insult, offensive language, degrading treatment, or other forms of offensive conduct directed at political officials, public servants, or equivalent positions, committed during or in connection with their official duties. Penalties include a fine ranging from 1,500 to 4,000 GEL or up to 45 days of detention.
According to the Georgian Young Lawyers’ Association, social media posts that do not contain threats posing a real risk and are directed at politicians—who are expected to have a high tolerance for criticism—are protected under freedom of expression. “Any court interpretation contradicting this standard would set a precedent for mass censorship,” the organization said in a statement.