პროტესტის მონაწილე  გიორგი წულაიას წინააღმდეგ, ტროტუარზე დგომის გამო, სისხლის სამართლებრივი დევნა დაიწყო
თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე დავით მაკარაძემ, შინაგან საქმეთა სამინისტროს უკან დაუბრუნა “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” წევრის, გიორგი წულაიას საქმე, რომელსაც ტროტუარზე პროტესტის გამო გადაადგილების შეფერხებას ედავებოდნენ. მოსამართლემ გიორგი წულაიას საქმეში სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნები დაინახა, რადგან აქტივისტი საავტომობილო გზის გადაკეტვისთვის ერთხელ უკვე იყო პატიმრობაში (2025 წლის 22 ოქტომბერს მას 8-დღიანი პატიმრობა მიუსაჯეს).
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გიორგი წულაიას მიმართ ახალი საქმის წარმოება დაიწყო 2025 წლის 17 დეკემბერს, ამ დღეს გამართულ აქციაში მონაწილეობის გამო. ამ დღეს, უწყებამ 20-ზე მეტი პირის მიმართ აღძრა საქმე. მათ შორის, ექიმ  ვაჟა გაფრინდაშვილის, რომლის საქმეც ასევე შსს-ში დააბრუნეს.
“მოქალაქეების გადაადგილებაში ხელშეშლას” ტროტუარზე გამოხატული პროტესტის გამო, შსს აქციის მონაწილეებს მას შემდეგ ედავება, რაც “ქართულმა ოცნებამ” 2025 წლის 12 დეკემბერს, შეკრების თავისუფლების შემზღუდველი მორიგი რეპრესიული საკანონმდებლო ცვლილება მიიღო და ფაქტობრივად, პროტესტი ტროტუარზეც აკრძალა. პირველ შემთხვევაში გათვალისწინებულია ადმინისტრაციული პატიმრობა 15 დღემდე ვადით (ორგანიზატორისთვის – 20 დღემდე), ხოლო განმეორებით შემთხვევაში შესაძლებელია სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის დაკისრება.

Criminal Prosecution Initiated Against Civic Activist Giorgi Tsulaia for Standing on a Sidewalk
Tbilisi City Court Judge Davit Makaradze remitted to the Ministry of Internal Affairs the case of civic activist and United National Movement member Giorgi Tsulaia, who had been accused of obstructing movement due to protesting on a sidewalk. The judge identified indicia of a criminal offense in Giorgi Tsulaia’s case, as the activist had previously been subjected to detention for blocking a roadway (on 22 October 2025, he was sentenced to eight days of detention).
The Ministry of Internal Affairs initiated new proceedings against Giorgi Tsulaia on 17 December 2025 in connection with his participation in a protest held on that date. On the same day, the Ministry initiated proceedings against more than 20 individuals, including doctor Vazha Gaprindashvili, whose case was likewise remitted to the Ministry of Internal Affairs.
Since Georgian Dream adopted another repressive legislative amendment restricting freedom of assembly on 12 December 2025, the Ministry of Internal Affairs has been initiating proceedings against protest participants with “obstructing citizens’ movement” for protests carried out on sidewalks, which the amended legislation in fact banned. Under the amended legal framework, a first offense is punishable by administrative detention of up to 15 days (up to 20 days for organizers), while a repeated offense may entail criminal liability.